Zbita szybka – pierwsza pomoc

Chyba każdy w swoim życiu przeżył mikro zawał, kiedy to jego telefon przeżył bliskie spotkanie z chodnikiem, betonem, płytkami i innymi powierzchniami płaskimi. Zawsze udawało się wyjść Twojej komórce bez szwanku, jednak tym razem los się od Ciebie odwrócił. Zbita szybka. Co zrobić?

Zbita szybka kiedyś – odporność telefonów na upadki

Kilkanaście lat temu, telefony były w głównej mierze otoczone plastikową obudową. Większość, nawet poważnych uszkodzeń, bardzo łatwo można było naprawić i to niewielkim kosztem. Obudowy do popularnych telefonów, kosztowały nawet kilkanaście złotych i obejmowały również szybkę od wyświetlacza. Wraz z nastaniem ery smartfonów, zaczęły się problemy z wymianą zbitej szybki. Choć pierwsze smartfony miały oddzielnie montowane szybki, jak LG KP500, popularny około 2010 roku, to kolejne modele – już nie. Od kilku lat, szybkę klei się bezpośrednio do wyświetlacza, co oznacza, że wymiana szybki – bądź dotyku – stała się bardziej skomplikowana i droższa. Aby wymienić taki element, niezbędna jest interwencja specjalistycznego serwisu.

Co zrobić tuż po zbiciu szybki?

W pierwszej kolejności nie należy wpadać w panikę. Większość telefonów po upadku będzie normalnie funkcjonować. Mamy 2 wyjścia. Odnieść telefon do serwisu lub wymienić moduł wyświetlacza sami. Jeśli wybierzemy pierwszą opcję, naprawa wyniesie około 150-250 złotych. W serwisie wymontują uszkodzony ekran oraz oddzielą zbitą szybkę. Następnie wyświetlacz zostaje dokładnie oczyszczony w komorze bezpyłowej, pod bardzo wysokim ciśnieniem. Kolejnym krokiem jest montaż nowej szybki i zastosowanie bardzo wysokiego ciśnienia w celu idealnego dopasowania i oczyszczenia elementów. Na końcu nakłada się ramkę i wykonuje szczegółowe testy ekranu. Po wymianie zbitej szybki, Twój smartfon będzie jak z salonu. Jeśli wybierzemy opcję drugą, czyli samodzielną, możemy zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, bądź stracić pieniądze i czas włożony w naprawę urządzenia, jeśli kupimy zamiennik złej jakości. Wymiana szybki w serwisie ma taką zaletę, że wyświetlacz pozostaje oryginalny. Wtedy minimalizuje się koszty naprawy i ogranicza ryzyko jej niepowodzenia. Dzięki takiej operacji, urządzenie będzie jeszcze długo służyło właścicielowi.