Xiaomi Pocophone F1

19 lutego 2019 Wyłączono przez Redakcja

Xiaomi Pocophone F1 recenzja po  miesiącu użytkowania

POCOPHONE F1 (znany też jako POCO F1) na dobre zagościł pod strzechy. Jest to smartfon, który stał się protoplastą nowej współcześnie kategorii sprzętu – budżetowych flagowców. Zdanie użytkowników na temat Xiaomi Pocophone F1 są podzielone. Wszyscy przyznają, że za 1499zł w podstawowej wersji pamięciowej, Xiaomi musiało pójść na pewne kompromisy. Niemniej na najistotniejszych elementach nie zaoszczędzono.

Wygląd i jakość wykonania

Xiaomi w swoich produktach lubi zapożyczać design z iphona. Widać, że w Pocophoneie zerwał z tą koncepcją. Smartfon wygląda dość przeciętnie. Boki oraz tył telefonu wykonane są z plastiku, jednak nie umniejsza to jakości wykonania tych elementów . Wszystko jest należycie spasowane, obudowa po kilku tygodniach korzystania z telefonu nie złapała zarysowań. Kilka zabrudzeń, które da się doczyścić i telefon wygląda jak nowy. Producent w zestawie dodaje silikonowe etui, które jest dość dobrze spasowane i dostatecznie zabezpiecza telefon przed codziennymi wyzwaniami. Czytnik linii papilarnych umieszczony jest w intuicyjnym miejscu, dzięki czemu za każdym razem bez problemu odblokowuję Pocophonea.

Serwis Xiaomi Pocofon

Wyświetlacz w Xiaomi Pocohone

Obraz wyświetlany jest przez panel LCD IPS, o przekątnej 6,18”, jednak ma on proporcje 187:90 (18,7:9). Sprawia, że telefon jest jedynie odrobinę większy od Samsunga Galaxy S5 NEO. Rozdzielczość wyświetlania to Full HD+. W górnej części wyświetlacza znajduje się spore wcięcie, które uniemożliwia wyświetlania powiadomień. Trzeba jednak tutaj wspomnieć, że notch mieści w sobie głośnik rozmów, aparat przedni, kamerę na podczerwień i diodę podczerwieni. Dzięki tym można odblokowywać telefon w ciemności, więc nie krytykuję za to Xiaomi. Dookoła wyświetlacza istnieją niewielkie ramki. U dołu znajduje się grubsza ramka, ochrzczona przez internautów „podbródkiem”, która kryje w sobie białą diodę powiadomień. Sprawdziłem zgłaszany przez wielu użytkowników problem z przebijaniem podświetlenia w dolnej części ekranu. W moim przypadku występują takowe tylko w ciemności, przy maksymalnie przyciemnionym ekranie. Należy pamiętać, że taka jest przypadłość paneli LCD, wynika to wprost z zasady ich działania. Stąd uważam – jak na panel LCD – wyświetlacz jest bardzo dobry.

Xiaomi POCOPHONE F1 oferuje ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 845 z układem graficznym Adreno 630, 6GB pamięci RAM (LPDDR4X), 64 lub 128GB pamięci wbudowanej (na kościach UFS 2.1). Co więcej, pamięć można powiększyć kartą mikro SD. Choć istnieje już układ szybszy od wspomnianego Snapdragona – Kirin 980 od Huawei – obecny w Mate 20 Pro, nie można przejść obojętnie obok takiej specyfikacji. W praktyce dostaję to czego chcę natychmiast. Korzystając wcześniej z wyżej wspomnianego S5 NEO, nie wyobrażałem sobie, że Facebook, lub Snapchat mogą uruchamiać się w mgnieniu oka – wcześniej trwało to nawet kilkanaście sekund. Dzięki temu korzystanie z Pocophonea jest niezwykle przyjemne. Warto dodać, że Pocophone ma zaimplementowany autorski system chłodzenia procesora Liquid Cooling, co sprawia, że telefon ani razu nie był przesadnie ciepły.

Bateria w Xiaomi Pocohone F1

Xiaomi Pocophone F1 wyposażony jest w wbudowane ogniwo o pojemności 4000mAh, z możliwością szybkiego ładowania w standardzie QuickCharge 3.0. Xiaomi przyzwyczaiło nas do ogniw o takich pojemnościach. Smartfon jest dobrze zoptymalizowany, dzięki czemu ciężko go rozładować w dwa dni, choć podczas intensywnego korzystania jest to możliwe. Używając telefonu okazjonalnie – w tym korzystając z Facebooka, Youtubea – udało mi się pracować maksymalnie 4 dni na baterii, nie używając przy tym trybów oszczędzania energii. Telefon ładuje się od 0 do 100% w około 2 godziny, co jest uzasadnione przy takiej pojemności akumulatora.

Aparaty Xiaomi Pocohone F1

Z jednej strony do dyspozycji otrzymujemy aparat tylny o rozdzielczości 12Mpix ze światłem f 1,9. Z drugiej strony, wspomaga go 5Mpix, który pomaga dostosować głębię obrazu. Jest to jednostka, która umożliwia nagrywanie w 4K przy 30fps bez stabilizacji obrazu, bądź w Full HD przy 30fps z cyfrową stabilizacją obrazu EIS, lub w 120 oraz 240fps slow motion. Przednia matryca ma 20Mpix ze światłem i oferuje technologię Dual Pixel. Dzięki technologi możemy robić zdjęcia w gorszych warunkach oświetleniowych. Ponadto wbudowany procesor z jednostką sztucznej inteligencji AI pozwala nam przechwytywać zdjęcia o lepszej szczegółowości i bardziej realistycznej barwie.

Technologia Face Beauty pozwala w czasie rzeczywistym ulepszyć nasz wizerunek na selfie. Po wykonaniu około tysiąca zdjęć stwierdzam, że aparat czasami nie potrafi odnaleźć ostrości, jednak tylko w ściśle specyficznych warunkach (przybliżenie cyfrowe powyżej x3). Po za tym ostrość jest błyskawiczna, do zdjęć nie miałem większych uwag. Kamera na podczerwień służy tylko do rozpoznawania twarzy, nie można z niej korzystać w aplikacji aparatu. Dodam, że samo odblokowywanie urządzenia jest sprawne, choć mnie nie przekonuje.

Komunikacja Xiaomi Pocohone F1

Należy w tym miejscu podkreślić, że Pocophone nie posiada NFC – wielu już zdążyło przyzwyczaić się do płatności zbliżeniowych telefonem, jednak mi to nie przeszkadza, mimo że już w 2014 roku miałem telefon z NFC, tak naprawdę nigdy z niego nie skorzystałem, tym subiektywnie mniej odbieram to jako wadę. Pozostałe aspekty wyróżniają się zdecydowanie na plus: dwuzakresowe WIFI, Bluetooth w standardzie 5.0, LTE obsługujące pasmo B20, USB 2.0 typu C i coraz rzadziej spotykane, również w smartfonach Xiaomi, złącze mini Jack.

Audio Xiaomi Pocohone F1

Prócz wyżej wspomnianego złącza Jack, zaletą Pocophonea F1 są głośniki stereo – jeden w dolnej części telefonu, drugi w górnej części w miejscu głośnika rozmów. Nie jest to oszałamiające stereo, ale jest i da się odczuć różnicę. Smartfon należy do głośniejszych, jednak nadal nie jest to wystarczająca jakość odtwarzania, by pozbyć się dodatkowego sprzętu nagłaśniającego i bazować tylko na telefonie.

Oprogramowanie Xiaomi Pocohone F1

Obecnie Pocophone współpracuje z MIUI 9.6 bazującej na androidzie 8.1. Specjalna wersja  FOR POCO, która wyróżnia się tym, że domyślny interfejs przypomina czystego androida. Zachowuje dodatkowe funkcje znane z MIUI dla Xiaomi, Dodatkowe funkcje, typu sortowania menu po kategoriach oraz kolorach. Inną funkcją, która ułatwia korzystanie z Pocophonea jest obsługa gestami. Bardzo szybko przyzwyczaiłem się do gestów, które są intuicyjne, zyskując dodatkową powierzchnię wyświetlacza. Sam MIUI posiada kilka niedociągnięć, typu braki w spolszczeniu, bądź literówki, jednak nie przeszkadza to w codziennym korzystaniu z telefonu.

Podsumowanie smartfona

Xiaomi POCOPHONE F1 jest telefonem bezkonkurencyjnym w swojej cenie. Telefon przoduje głównie w szybkości działania i czasie pracy na baterii. Co prawda ma swoje mankamenty. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: Czy są one na tyle poważne, że nie warto inwestować w Pocophonea? Urządzenie trafiło idealnie w moje potrzeby i jestem zadowolony z zakupu. Gdyby była taka możliwość, kupiłbym go kolejny raz. Poniżej przedstawiam w skrócie, dla kogo jest Xiaomi Pocophone F1.
Dla kogo jest Pocophone?
Telefon skierowany jest do osób poszukujących możliwie najwyższej wydajności, za jak najmniejsze pieniądze. Użytkownicy nie lubiący zbyt często sięgać po ładowarkę będą bardzo zadowoleni.