Wymiana szybki w smartfonach

Wymiana szybki w smartfonach

19 lutego 2019 Wyłączono przez Redakcja

Ekran w nowoczesnych smartfonach składa się z trzech elementów: szybki, digitizera, czyli dotyku, oraz wyświetlacza.

Naprawa szybki w smartfonie dokonuje się po jej mechanicznym uszkodzeniu bądź zbiciu. Szybkę można uszkodzić poprzez upuszczenie nawet z niewielkiej wysokości, uderzenie o inny przedmiot, a nawet zadrapanie, na przykład przez klucze. Usterka objawia się pojawieniem się na tafli szkła tak zwanej pajęczynki, czyli pęknięć. Uszkodzona szybka zazwyczaj jest defektem wizualnym; wyświetlacz powinien wciąż działać, a ze smartfona można normalnie korzystać. Na początku może być to niekomfortowe, ponieważ drobinki szkła jeszcze przez jakiś czas będą się wykruszać.

Wymiana szybki, dostępne opcje

Uszkodzone szybki można naprawić samodzielnie, bądź oddać telefon do serwisu, gdzie zajmą się nim profesjonaliści. Samodzielna naprawa, choć jest znacznie tańsza, może prowadzić do większych uszkodzeń, na przykład do uszkodzenia całego wyświetlacza, a nawet do całkowitej destrukcji telefonu. By wymienić szybkę, należy zaopatrzyć się w nowy komponent oryginalny lub zamiennik. W niektórych modelach zewnętrzna szybka połączona jest z digitizerem, więc wtedy należy wymienić cały element, a nie jedynie szybkę.

Co jest nam potrzebne do wymiany szybki?

Wielu producentów chcąc ułatwić wymianę, oferuje część, już z oryginalnie nałożonym klejem lub zależnie od modelu, wraz z ramką, a nawet całym wyświetlaczem. Do wymiany każdej szybki potrzebne są narzędzia do naprawy telefonów, otwierak, a do niektórych nagrzewnica (czasem wystarcza domowa suszarka do włosów). Wymiana szybki w smartfonach może różnić się zależnie od modelu, jednak w większości wygląda bardzo podobnie. Po pierwsze trzeba odpowiednio przygotować miejsce pracy oraz smartfon. Należy go wyłączyć oraz wyjąć karty sim, oraz SD. Następnie należy zdjąć tylną obudowę. W niektórych modelach jest przymocowana na zatrzaski, które wystarczy wypiąć, w innych jest przyklejona, więc urządzenie należy najpierw podgrzać. Jeśli w urządzeniu są śrubki mocujące, trzeba je odkręcić.

Co dalej?

Po dostaniu się do środka należy delikatnie wyjąć lub odkleić baterię, odłączyć wszystkie taśmy od układów i wyjąć płytę główną. Później wystarczy podważyć i zdjąć uszkodzoną szybkę, choć w niektórych modelach smartfonów najpierw trzeba będzie ją podgrzać. Jeśli nowy komponent posiada ramki, wystarczy przenieść wszystkie wyjęte elementy do nowej części. Jeśli jednak posiadamy tylko nową szybkę, trzeba ją wkleić w miejsce starej. Ze starej obudowy trzeba usunąć resztki kleju i nanieść nowy, chyba że nowa szybka posiada już taśmy z klejem. Kiedy uda się wkleić nową szybkę, cały proces demontażu należy odwrócić. W ten sposób uszkodzoną szybkę usuwamy i zastępujemy nową.

Jeśli nie posiadasz odpowiednich urządzeń i nie znasz się na naprawach telefonów, aby uniknąć dodatkowych kosztów, skorzystaj z usług serwisu.