Szkło hartowane 5D

Szkło hartowane 5D

26 kwietnia 2021 Wyłączono przez Redakcja

Rynek szkieł hartowanych rośnie z dnia na dzień. Wielu klientów, posiadaczy telefonów Samsung Galaxy S z rodziny Edge, Plus czy też Note cierpi na słabe możliwości ochrony swojego drogiego wyświetlacza. Większość szybek bardzo szybko odkleja się ze względu na zakrzywioną powierzchnię. Wśród tej większości znalazłem bardzo ciekawy produkt, a mianowicie szkło hartowane 5D w technologii LIQUID UV z Lampą UV wykonane w technologii LIQUID UV dostępne dla różnych kombinacji telefonów z zakrzywioną powierzchnią wyświetlacza. Produkt postanowiłem sprawdzić na przykładzie telefonu Samsung Galaxy S7 EDGE.

Montaż szkła hartowanego 5D w technologii LIQUID z Lampą UV

Z pewnością wielu z Was zapyta, czym różni się taka szybka od zwykłej, tradycyjnej. Cóż, zacznijmy od tego, że samo szkiełko nie wyróżnia się niczym szczególnym od konkurencyjnych. Otrzymujemy tutaj szklaną pokrywę, która ochroni nasz telefon przed zarysowaniami czy ewentualnymi uszkodzeniami. Cały zestaw wyróżniają inne pozostałe dodatki. A są nimi przede wszystkim: Lampa UV USB (bez kabla micro USB) i specjalny klej Liquid. Oprócz tego w zestawie znajdziemy dwie ściereczki (mokrą oraz suchą), specjalne naklejki do usuwania zabrudzeń/kurzu oraz instrukcje montażu szkła. Zestaw dość nietypowy, jak się okazuje nie bez powodu.

Szkło hartowane w technologii Liquid UV

Sądzę, że zanim zaprezentuję proces montażu, warto wspomnieć kilka słów o samej technologii. Dostępne w zestawie szkło hartowane możemy zamontować mniej więcej w ten sam sposób co połączenie wyświetlacza z digitizerem, czyli panelem dotykowym (szybka). Rozprowadzając ciekły klej, który później dociskamy gotowym szkłem wystarczy poddać oświetleniu promieni UV. Spowoduje to stwardnienie kleju oraz połączenie wyświetlacza z digitizerem.

Dołączona do zestawu nieduża lampka UV nie wygląda na „sprzęt” najwyższej klasy, jednak do takiej operacji w zupełności wystarczy. Pamiętajmy, że zanim będziemy przyklejać nasze szkiełko, musimy zadbać o to, aby było czyste. W moim przypadku wyświetlacz telefonu Samsung Galaxy S7 EDGE jest nowy, więc tym bardziej postanowiłem go zabezpieczyć. Przed oczami cały czas mam wizje pękniętego wyświetlacza, którego koszt wymiany może być kilkukrotnie droższy niż ten prosty montaż szkła hartowanego 5D LIQUID UV. Zwróćmy uwagę, że sklejanie ekranu ze szkłem hartowanym, to zupełnie nowa forma zabezpieczania wyświetlaczy smartfonów. Przy stosowaniu dotychczasowych szkieł hartowanych bardzo często szkło nie przylegało równo na bokach urządzenia. Właśnie dlatego nowa technologia może zmienić rynek ochrony LCD wielu telefonów. Czy tak faktycznie będzie? Poczekamy, zobaczymy – a tymczasem zapraszam do krótkiej prezentacji montażu szkła hartowanego 5D LIQUID UV.

Proces montażu tego typu akcesoriów jest naprawdę prosty. W pierwszej kolejności musimy bardzo dokładnie wyczyścić cały wyświetlacz. Na jego powierzchni nie mogą znajdować się żadne zabrudzenia czy inne pyłki. Aby wyczyścić dokładnie całe szkło, korzystamy z dołączonych do zestawu dodatków, czyli mokrej szmatki nasączonej alkoholem. Ekran wycieramy bardzo dokładnie, po czym bierzemy drugą dodatkową suchą szmatkę, którą wycieramy cały LCD na sucho, starając się nie zostawić żadnych śladów. Szkło powinno uchronić telefon przed upadkiem i naprawą telefonu.

Szkło hartowane 5D w technologii LIQUID

Gdy ekran naszego telefonu Samsung Galaxy S7 EDGE jest już czysty, to czas przystąpić bezpośrednio do zakładania szkła hartowanego 5D LIQUID UV. Wykonanie jest bardzo proste, gdyż wystarczy nałożyć na wyświetlacz klej, rozprowadzając go w kształcie litery Y. Następnie kładziemy na cały wyświetlacz szkło hartowane, a resztę zrobią już prawa fizyki. Delikatne krople kleju pod wpływem ciężaru szkła samoczynnie rozchodzą się po całym LCD.

Na koniec pozostaje nam użyć dołączonej do zestawu lampki ze światłem UV. Sukcesywne i równomierne naświetlanie ekranu spowoduje, że klej pod szkłem będzie stopniowo twardnieć. Po około 15 minutach szkło hartowane 5D LIQUID UV będzie zamontowane i nie będziemy już musieli się martwić, że uszkodzimy nasz drogi wyświetlacz, a niewątpliwie ekran telefonu Samsung Galaxy S7 EDGE do takich należy.