Sony sprzedał VAIO

Sony sprzedał VAIO

13 lutego 2019 Wyłączono przez Redakcja

„Drastyczne zmiany w branży PC”, oraz coraz mniejsze zainteresowanie marką zaowocowało sprzedażą działu komputerów Vaio funduszowi Japan Industrial Partners. Japońska spółka Sony chce skupić się na smartfonach.

W 2014 roku Sony zdecydowało się na rezygnację z produkcji komputerów Vaio oraz telewizorów. Japoński producent wydał oświadczenie, w którym przyznał, że nie widzi szans, by na zakończenie roku fiskalnego segmenty te przyniosły jakiekolwiek zyski. Sony nie było nigdy liderem na rynku laptopów, choć linia Vaio była ceniona przez klientów. Niestety nie należała do najtańszych. Sprzedaż komputerów osobistych uległa znacznemu zmniejszeniu, z drugiej strony wzrosła sprzedaż smartfonów z serii Xperia oraz konsoli do gry PlayStation 4. Co ciekawe, konsola przyczyniła się do wzrostu przychodu ze sprzedaży na poziomie 64%. Rezygnacja z komputerów pozwoliła też na oszczędności serwisowe i pozostawienie jedynie usług napraw telefonów.

Nie tylko rezygnacja z VAIO

Niestety z powodu restrukturyzacji, pracę straciło aż 5 tysięcy osób, z czego 1,5 tysiąca w Japonii. Jedynie około 300 pracowników zatrudnionych dotychczas przez Sony zostało przeniesionych do utworzonej przez Japan Industrial Partners dywizji Vaio, która zajmie się projektowaniem i sprzedażą urządzeń z serii. Najważniejsza informacja dla użytkowników jest taka, że powstała spółka zajmie się serwisem i gwarancjami dotychczas wyprodukowanych i sprzedanych urządzeń. Zmiany w Sony dotknęło też bezpośrednio Microsoft, bowiem koncern z Redmond stracił swojego dużego partnera. Sony co kwartał wypuszczało na rynek kilka milionów urządzeń z systemem Windows, za który musiało płacić jeszcze licencję.

Smartfony Xperia i telewizory zamiast VAIO

Restrukturyzację przeszedł również segment telewizorów. Producent skupił się na urządzeniach z najwyższej półki, czyli na modelach 2K oraz 4K. Oprócz tego firma przystosowała się również na rynki wschodzące. Pojawiły się tam telewizory drogie, ale też tanie. Ponadto segment telewizorów oddzielił się jako osobna spółka. Faktem stało się, że Sony pozbył się segmentu przynoszącego straty, a inny zrestrukturyzował. Nie ma się jednak co martwić o zarobki firmy. Smartfony Sony Xperia to jedne z najchętniej kupowanych telefonów na świecie. Telefony nie trafiają też zbyt często do serwisu Sony.  Tak samo Sony Playstation ma ogromne rzesze fanów. To przede wszystkim te produkty będą zarabiać na firmę.