Smartfony wzorują się na Apple?

Smartfony wzorują się na Apple?

12 lutego 2019 Wyłączono przez Redakcja

W kuluarach rynku smartfonów mówi się, że wszystkie chińskie smartfony wzorują się na produktach firmy Apple. Często słychać, że interfejs EMUI chińskiego Huawei jest podobny do tego z Cupertino. Czy naprawdę widać podobieństwa?

We wrześniu firma Apple złożyła wniosek o opatentowanie m.in. szczegółów interfejsu iPhone. Niedługo potem został przyznany patent nr 7,479,949, który zawierał aż 358 stron opisu. Co ciekawe, firma zastrzegła sobie wynalezienie mechanizmu odpowiedzialnego za automatyczne obracanie ekranu po przechyleniu. Dzisiaj praktycznie każdy smartfon korzysta właśnie z tego mechanizmu. Producenci używają nakładek na czysty android, przede wszystkim po to, żeby wyróżnić się na tle konkurencji. Można jednak zauważyć wiele podobieństw między nimi, np. Huawei do Xiaomi, czy Huawei do iPhone. Aż do wersji EMUI 5.0 można było zauważyć wiele podobnych elementów, producent z Chin zatrudnił nawet Abigail Brody, która wcześniej pracowała dla Apple. W EMUI zamiast klasycznego menu producent zastosował podobną do interfejsu iPhone listę aplikacji dostępną na przesuwanych ekranach.

Smartfony wzorują się nie tylko softwareowo

Od wersji 5.0 EMUI stało się bardziej kolorowe. Użytkownicy jednak zaznaczają, że dzięki temu nakładka stała się bardziej podobna do MIUI Xiaomi. Przy okazji promocji nowych smartfonów, można też zauważyć, że wszyscy producenci mają kompleks Apple, smartfony wzorują się pod każdym względem modelami tej marki. Niedawno można było to odczuć podczas konferencji poświęconej premierze Huawei P20 Pro. Świetny smartfon chińskiego producenta na każdym kroku był porównywany do iPhone X.

Jak smartfony wzorują się – na przykładach

Dla przykładu: 9 września 2014 roku premierę miał iPhone 6, który posiadał wystający aparat, zaokrąglone szkło 2,5D, plastikowe paski chroniące antenę oraz był zbudowany z aluminium. Niedługo potem na rynku pojawił się Samsung Galaxy S6 z równie zaokrąglonymi bokami.

Jednak czy te wszystkie podobieństwa oznaczają, że producenci kopiują smartfony Apple? Trzeba pamiętać, że producenci współpracują ze sobą.  Samsung dostarcza Apple’owi procesory części Samsunga można znaleźć w smartfonach Meizu. Matryce Sony wykorzystane są w innych smartfonach, np. myPhone, natomiast OLED-owe wyświetlacze w wielu smartfonach zostały stworzone przez LG. Na szczęście dzięki tym zapożyczeniom i współpracom korzystają zawsze użytkownicy, którzy mogą czerpać z najlepszych pomysłów producentów. Smartfony wzorują się i będą się wzorować. Pytanie tylko, czy zawsze na produktach firmy Apple? Czy rynek, nie ma tego dość?
Jeśli Twój chiński smartfon, wzorujący się designem innych producentów doznał uszczerbku, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu telefonów.