Samsung DEX, czyli jak zamienić smartfon w komputer stacjonarny

Samsung DEX, czyli jak zamienić smartfon w komputer stacjonarny

11 lutego 2019 Wyłączono przez Redakcja

Podczas targów Mobile World Congress 2018 została zaprezentowana odświeżona wersja stacji dokującej Samsung Dex. Koreański producent wychodzi naprzeciw użytkownikom i po raz kolejny pokazuje jak z smartfona stworzyć mobilne biuro.

Opis funkcjonalności Samsung DEX

Choć najnowsza stacja Samsung DEX dostała stworzona z myślą o najnowszych flagowcach marki,  jest kompatybilna ze starszymi modelami, jak Samsung S8. By stworzyć stacjonarne miejsce pracy wystarczy podłączyć stację Dex wraz z telefonem do monitora, myszy i klawiatury. Już w kilka sekund otrzyma się dostęp do plików i dokumentów na większym ekranie. Samsung utworzył interfejs Dex’a inspirowany Windowsem, jako system intuicyjny i łatwy obsłudze. Podłączenie smartfona do stacji dokującej świetnie sprawdzi się przy tworzeniu i edytowaniu dokumentów, oglądaniu materiałów wideo i zdjęć. Nie nadaje się jednak całkowicie do gier, szczególnie tych, w których używa się czujnika ruchu czy multi-touch. Myszka sobie po prostu z nimi nie radzi. Problem pojawia się również przy próbie odtworzenia multimediów z popularnych aplikacji takich jak Netflix czy HBO GO. Filmów nie da się otworzyć w trybie pełnoekranowym. Jedynie YouTube w pełni współpracuje z Samsung DEX.

Na to trzeba zwrócić uwagę, przed zakupem podstawki

Nowa wersja Samsung Dex Station pozwala na wykorzystanie smartfona jako touchpada, aczkolwiek tradycyjna mysz wydaje się być wygodniejsza. Stacja jest wydajna, a smartfon zachowuje płynność i szybkość, a także odpowiednią temperaturę. Gdyby okazało się, że telefon się przegrzał, Samsung Galaxy S9 pozwala na automatyczne uruchomienie systemu chłodzenia. Odpowiednio i bezpiecznie obniży on temperaturę.
Jeśli chcemy kupić podstawkę, musimy zdać sobie sprawę z tego, że korzystamy nadal z telefonu. Urządzenie pracuje w oparciu o system operacyjny Android, a ten nie ma tak rozbudowanej funkcjonalności, jak Windows, czy MacOS. Samsung DEX przyda się osobom, które na co dzień nie korzystają z komputera, a chciałyby od czasu do czasu skorzystać z większego monitora. Dla reszty będzie to tylko ciekawy i dodatkowy gadżet do swojego Samsunga.