Samodzielna wymiana baterii w telefonie komórkowym

Samodzielna wymiana baterii w telefonie komórkowym

19 lutego 2019 Wyłączono przez Redakcja

Naprawy telefonów komórkowych cały czas idą do przodu. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju ewolucja, której nie jesteśmy w stanie zatrzymać. Patrząc na rynek smartfonów widzimy, że większość z nich posiada zabudowane akumulatory. Znacznie została utrudniona klientom samodzielna wymiana baterii, po okresie gwarancji. Niestety tego typu naprawy również nie należą do prostych czynności. Samodzielna rozbiórka i nieumiejętne wyciąganie akumulatora przez klienta może spowodować samozapłon całego urządzenia.

Samodzielna naprawa telefonu zawsze niesie za sobą dużo ryzyka. Przede wszystkim możemy uszkodzić element, który później może nas kosztować więcej niż myślimy. Zdaję sobie sprawę, że Internet to nieograniczona kopalnia poradników podpowiadających jak rozwiązać każdy problem. Pamiętajmy jednak, że to tylko poradniki, a wykonanie zawsze będzie należeć do nas. Wymiana baterii w telefonie może brzmieć banalnie. Niestety obserwując wiele smartfonów na rynku stwierdzam, że przy obecnych urządzeniach nawet ja nie podjąłbym się samodzielnej wymiany akumulatora. Dlaczego? Poniżej przedstawiam kilka argumentów, które mogą przemówić każdemu do skorzystania z wymiany baterii bezpośrednio przez profesjonalistów z serwisów pogwarancyjnych.

Wymiana baterii – Czy warto próbować samemu w nowoczesnych telefonach?

Z pewnością każdy z Was pamięta przygody Samsunga z modelem Galaxy Note 7? Ten model obrazuje, że zabawa z przyklejonymi akumulatorami to nie przelewki. Oprócz źle zamontowanego „banku energii” Samsung popełnił wiele błędów konstrukcyjnych w tym modelu, ale nie to jest najważniejsze. Mimo globalnych zwrotów Samsung Galaxy Note 7 producent postanowił ożywić tego smartfona po dokładnym przerobieniu. Nowy „Note 7” został wypuszczony do sprzedaży w niektórych krajach pod inną nazwą. Może się tak zdarzyć, że mimo wszystko wersja z rynku zagranicznego trafi do Polski, a wtedy naprawa takiego urządzenia będzie ogromnym ryzykiem i sporą odpowiedzialnością jak wymiana baterii w telefonie Note 7 Dlaczego? Zabudowane akumulatory najczęściej są przyklejone do korpusu, a podważanie baterii na różne sposoby może spowodować deformacje tego akcesorium lub co gorsza nawet samozapłon.

Oczywiście wymiana  baterii w telefonie jest w zupełności możliwa. Niestety do takiego działania potrzebować będziemy separatora, którym możemy podgrzać akumulator (warto wiedzieć na jaką temperaturę) na całej powierzchni akcesorium. Takie działanie umożliwi nam osłabienie kleju, który poprzez operowanie stosownym narzędziem będziemy mogli podnieść bez większych problemów. Bez separatora, czyli profesjonalnego podgrzewacza naprawy tego typu nie będą proste. W tym miejscu warto zauważyć, że ceny takiego sprzętu wahają się od 300 zł nawet do 2 tysięcy. Nie da się ukryć, że ceny mówią same za siebie. Nie dość, że taka wymiana akcesorium jest niebezpieczna to jednorazowy zakup separatora jest po prostu nieopłacalny. Za takie pieniądze (około 300 zł) można dokonać wymiany baterii w serwisach pogwarancyjnych dodatkowo oszczędzając kilka złotych.

 

Separator to nie jedyne narzędzie, które pozwoliłoby nam wykonać wymianę baterii. Do wspomnianego wyżej separatora dochodzą również specjalistyczne openery, pęseta lub inne otwieraki, którymi będziemy mogli delikatnie unieść baterię czy chociażby wyświetlacz. Oczywiście są telefony, gdzie akumulator można dość łatwo zdemontować – jednak w sytuacji przerwania się taśm samoprzylepnych urządzenie mimo wszystko będzie musiało trafić na separator i nie obejdzie się bez „dłubania pod baterią”. Właśnie dlatego zanim podejmiecie się samodzielnego demontażu akumulatora, warto się zastanowić, czy nieumyślnym uszkodzeniem baterii nie zrobimy więcej szkody niż pożytku. Usługę wymiany baterii znajdziecie w każdym serwisie producenta lub serwisie pogwarancyjnym.