Czy baterie w Apple są wydajne?

Czy baterie w Apple są wydajne? Pod koniec 2017 roku świat obiegła wiadomość, że Apple celowo skonstruował baterie do swoich smartfonów tak, by z czasem traciły swoją wydajność.

Głośna afera o baterie w iPhonach

Firma Apple od razu wydała oświadczenie. Informowali w nim o tym, że nigdy nie poczynili celowych działań, które miałby skrócić żywotność baterii. Ponadto nie pogarszali też działania urządzenia, by w ten sposób skłonić klientów do aktualizacji lub zakupu nowego modelu. Wizerunek marki został jednak delikatnie nadszarpnięty. Stąd, chcąc odzyskać zaufanie klientów Apple obniżyło na całym świecie ceny wymiany baterii. Obniżka ta dotyczyła iPhone’ów 6 i nowszych nieobjętych gwarancją do końca grudnia 2018 roku, a także wydało aktualizację iOS. Aktualizacja ta wprowadziła nowe funkcje, pozwalające na dokładniejsze zapoznanie się z stanem baterii w swoim iPhonie.

Technologia baterii Apple

Czy Apple faktycznie było winne zaistniałej sytuacji? Bateria w smartfonie utrzymuje swoją najwyższą wydajność przez około pół roku. Następnie w wyniku eksploatacji oraz chemicznego starzenia się ich żywotność spada, to znaczy, że zmniejsza się ilość energii jaką mogą przechowywać. Ogniwa litowo-jonowe, które stosowane są w urządzeniach marki Apple, to obecnie najlepsze technologicznie dostępne na rynku zasilanie bateryjne. Oferują dłuższy czas pracy niż akumulatorki starszego typu, szybko się też ładują. Mimo to baterie są częściami, które zużywają się oraz mają ograniczoną ilość cykli ładowania.

Jak zachować swoją baterię w dobrej kondycji?

Firma Apple opublikowała też kilka sposobów na to, by przedłużyć żywotność baterii. Przede wszystkim zaleca, by oprogramowanie telefonu zawsze było aktualne oraz by zoptymalizować ustawienia jasności ekranu. Również połączenie z internetem za pomocą WI-FI zużywa mniej energii. Dodatkowo można włączyć tryb niskiego zużycia baterii oraz wyłączyć aplikacje działające w tle. Nie należy również ładować i przetrzymywać smartfona w pomieszczeniu w którym jest wysoka temperatura, a w sytuacji kiedy telefon przez dłuższy czas nie będzie używany, jego bateria powinna być w połowie naładowana.

Jeśli Twoja bateria w iPhonie szybko się rozładowuje, warto skorzystać z usług serwisu online.